logo STYLEM
Telefony i Akcesoria
Komputery
Peryferia komputerowe
RTV i AGD
Fotografia

Obudowy komputerowe – jaką wybrać? PORADNIK 

Obudowy do komputera, takie jak obudowa desktop to podstawowe i niezbędne części wyposażenia komputera. Rzadko, jednak zwracamy uwagę na ich wybór, co jednak jest błędem, ponieważ dobra obudowa ma znaczenie w zakresie użytkowania komputera. 

Obudowy komputerowe – rodzaje

Rodzaj obudowy komputerowej wpływa na właściwą wentylację i niższe temperatury podzespołów. Co więcej, obudowa na komputer wpływa także na cichszą pracę. Istnieją różne typy, a tym samym rodzaje obudowy (ranking obudów znajduje się poniżej).

I tak, chętnie wybierane są np. obudowy Tower, w tym mini i midi Tower, które mają standardowe konstrukcje i istnieją na rynku od wielu lat. Są to ciche obudowy komputerowe, pozwalające na konfigurację i dostęp do dodatkowych opcji. Wymienia się pięć rodzajów takich obudów, z uwagi na rozmiar: Midi Tower, Mini Tower, Micro Tower, Full Tower oraz Cube Towe

Do innych rodzajów obudowy zalicza się: obudowy Desktop, które mają z założenia zajmować jak najmniej miejsca, obudowy Slim o małych rozmiarach, obudowy SFF(Small Form Factor) – czyli jeszcze mniejsza wersja, która daje dodatkowo możliwość zamontowania płyty głównej. Takie obudowy dają możliwość stworzenia domowego centrum multimedialnego – mowa tu głównie o takich  produktach jak np. obudowy HTPC (Home Theater Personal Computer), posiadające często wyświetlacz LCD i pilot zdalnego sterowania.

Lista polecanych modeli

Dobra obudowa PC powinna być trwała i posiadać parametry odpowiednie dla naszych potrzeb. W każdej z kategorii wskazanych wyżej rodzajów obudowy można znaleźć lepsze i mniej odpowiednie wersje obudowy, ale ważne są też kwestie techniczne, takie jak np. sposób wykonania oraz rozstawienie portów i złączy. 

Obudowa do komputera powinna, przede wszystkim, posiadać dobry materiał wykonania. Jest to, bowiem strefa ochronna i miejsce montażu poszczególnych podzespołów, dlatego warto zwracać uwagę na solidność i jakość użytych materiałów. Ściany powinny być jak najgrubsze, a obudowa nie powinna zawierać ostrych krawędzi, by nie zranić użytkownika. 

Obudowy komputerowe z oknem

Ważną kwestię stanowi też okno. Obudowy komputerowe z oknem są wygodne, ponieważ pozwalają zajrzeć do środka bez konieczności demontowania obudowy. Takie rozwiązania wybierają też osoby, które szukają takich produktów jak np. obudowy komputerowe dla graczy, ponieważ okno daje ciekawy efekty designerskie i wyraźne podświetlenie.

Obudowy komputerowe z podświetlaniem RGB

Podobne właściwości daje obudowa RGB – posiadająca wbudowany wentylator i podświetlenie. Jeśli, jednak wystarczy nam w zupełności standardowa obudowa ATX na potrzeby komputera w domu to nie ma konieczności posiadania okna.

Nazwa AEROCOOL AEROCOOL AEROPGSSCAR-BG-RGB Obudowa ATX AEROCOOL SCAR RGB TEMPERED GLASS - 1x120mm BLACK FAN AEROCOOL OBUDOWA AEROCOOL PGS SHARD Glass V2 BLACK RGB 4xF SilentiumPC Obudowa SPC Ventum VT4V Evo TG ARGB White Cooler Master OBUDOWA COOLER MASTER MASTERBOX MB540 ARGB MIDI TOWER Z OKNEM COOLERMASTER OBUDOWA COOLER MASTER MASTERCASE H500M MIDI TOWER Z OKNEM WENTYLATOR LED ARGB Corsair Corsair Crystal 680X RGB Midi Tower Czarny
Producent AEROCOOL AEROCOOL SilentiumPC Cooler Master COOLERMASTER
Opinie 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
Miniaturka
Stan Nowy Nowy Nowy Nowy Nowy Nowy
EAN 4718009156388 4718009157682 5903018662152 4719512117927 4719512072165 840006603047
Kod producenta AEROPGSSCAR-BG-RGB ACCM-PV14043.11 SPC295 4719512117927 MCM-H500M-IHNN-S00 680X RGB
Kolor czarny czarny biały inny szary czarny
Model AEROPGSSCAR-BG-RGB Shard TG RGB SPC295 MasterBox 540 MasterCase H500M z oknem aRGB 680X RGB
Typ obudowy Midi Tower Midi Tower Midi Tower Inna Midi Tower Midi Tower
Producent AeroCool AeroCool SilentiumPC Cooler Master Cooler Master Corsair
Zasilacz w zestawie tak nie nie nie nie nie
Standard płyty głównej ATX ATX ATX, microATX, Mini-ITX inny ATX, microATX, Extended ATX (EATX), Mini-ITX ATX, microATX, Extended ATX (EATX), Mini-ITX
Cena 246.00 zł 270.60 zł 337.32 zł 543.00 zł 1,010.65 zł 1,314.28 zł

Obudowy z zasilaczami w zestawie

Standardowo obudowa do komputera stacjonarnego sprzedawane są bez zasilacza w zestawie. Jednak w przypadku tańszych komputerów o podstawowej konfiguracji, dobrym rozwiązaniem może być wybór obudowy z zasilaczem w cenie. W takiej sytuacji musimy pamiętać o prawidłowym doborze pozostałych podzespołów naszego komputera w stosunku do parametrów zasilacza. 


powróć do artykułów