logo STYLEM
Komputery
Peryferia komputerowe
Telefony i Akcesoria
RTV i AGD
Fotografia

Drukarka atramentowa czy laserowa? Podpowiadamy, którą wybrać.

Jeśli zastanawiasz się właśnie jaką drukarkę kupić, to zapewne jedna z kwestii tego wyboru brzmi „atramentowa, czy laserowa?”. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Poniżej znajdziecie odpowiedź na to ważne pytanie. 

Zalety drukarek atramentowych

To rozwiązanie mających swoich zwolenników. To po pierwsze tania drukarka. A to właśnie niski koszt zakupu jest bardzo często wymienianą zaletą, wśród zadających pytanie „jaka drukarka do domu”. Zwłaszcza tych, którzy nie mają zbyt dużych wymagań. Przeglądając dowolny ranking drukarek atramentowych znajdziecie wiele modeli mających różne parametry i oczywiście możliwości. Do zalet takich urządzeń zalicza się jeszcze cichą pracę, a także dużą wydajność.

Wady drukarek atramentowych

O ile można zastanawiać się nad jej zakupem, jeżeli zamierzacie drukować zdjęcia, o tyle w przypadku profesjonalistów to rozwiązanie nie sprawdzi. Taka zwana atramentówka dużo lepiej nadaje się do druku tekstów, szkiców itd. Niestety możemy zapomnieć o czymś takim, jak tania eksploatacja. Atramentowe drukarki do domu, to spory koszt (między innymi dodatkowych części) i duża wadliwość.

Zalety drukarek laserowych

Wśród plusów takiego wyboru najczęściej wymienia się szybkość drukowania i niewielkie gabaryty. Potrzebna Wam mała drukarka laserowa? Nie ma problemu. Ich zaletą jest też to, że świetnie sprawdzają się w biurach. Jedna drukarka wifi i można z niej korzystać z każdego miejsca. Kolejną zaletą  jest są dodatkowe opcje. Tutaj za przykład posłuży drukarka laserowa ze skanerem. To nie wszystko. Kolejne ciekawe rozwiązanie to laserowa drukarka bezprzewodowa. 

Wady drukarek laserowych

W tym wypadku zwykle jak argument przeciw pada cena. Tania drukarka laserowa do domu? Może być problem. A jeśli faktycznie taką znajdziecie, pojawia się pytanie o eksploatację i jej koszty. Najlepsze drukarki po prostu muszą „swoje kosztować”.W tańszych modelach problemem może być nie wystarczająca rozdzielczość druku. Zbyt niska. Różnie też jest z gabarytami urządzeń. 

Porównanie drukarek

Rodzaje drukarek dają w tym momencie nam sporo możliwości wyboru. Ciężko je też tak naprawdę ze sobą porównać. Przykładowo drukarka laserowa ze skanerem jest przeznaczona dla innego użytkownika, niż „zwykła” atramentowa. Co za tym idzie inne jest też spojrzenie pod kątem parametrów i wymogów. Jeśli są one większe, ale nie chcecie decydować się na urządzenie wielofunkcyjne dobrym pomysłem będzie drukarka laserowa kolorowa

Drukarki atramentowe vs. drukarki laserowe - Porównanie modeli

Obecnie ilość sprzętu na rynku, jak również podejście firm do wymogów klienta można określić  jako stan zadowalający. Wpisując dowolną frazę związana z tym tematem (np. „drukarka laserowa kolor”), dostaniecie ogromną liczbę wyników. Jest więc w czym wybierać. Poniższe zestawienie zostało podzielone na drukarki atramentowe oraz laserowe: mono i kolorowe. Dodatkowo aby ułatwić przegląd modeli występują one w podobnych przedziałach cenowych. 

Drukarki atramentowe do 500 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki atramentowe do 1000 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki laserowe mono do 1000 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki laserowe mono powyżej 1000 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki laserowe kolor do 1000 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki laserowe kolor do 1500 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena

Drukarki laserowe kolor powyżej 1500 zł

Nazwa
Producent
Opinie
Miniaturka
Cena


powróć do artykułów