logo STYLEM
Komputery
Peryferia komputerowe
Telefony i Akcesoria
RTV i AGD
Fotografia

Switche i Huby. Przegląd najpopularniejszych modeli na czerwiec 2024

Pierwsze urządzenie to przełącznik, drugi to rozdzielacz. Hub został praktycznie wyparty przez przełącznik switch. To właśnie z tego rozwiązania korzysta więcej osób. Ale warto znać oba. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą.

Co to jest switch?

Jest to urządzenie, które zadebiutowało w 1990 roku. Jego zadanie jest proste. Łączy poszczególne elementy sieci komputerowej. W drugiej warstwie modelu ISO/OSI. Ta ostania specyfikacja powstała na początku lat osiemdziesiątych. Switch jest wyposażony w kilka przyłączy (określa się je też mianem portów). Taki przełącznik sieciowy do każdego z nich może „dołączyć” jedno urządzenie. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość łączenia switchów. W ten sposób zwiększamy ilość urządzeń, jakie mogą być podłączone. Mamy tutaj na myśli komputery, drukarki i na przykład kamery. Pozwalają one zbudować sieć lokalną. W domu, albo w firmie.

Teraz przechodzimy do jednego z ważniejszych wyrażeń w kontekście tego tematu czyli „switch Ethernet”. To ostatnie pojęcie może wymagać wyjaśnienia. To nic innego jak sieć lokalna. Switch sieciowy pozwala na jej bezkolizyjne działanie. Tworzy swoistego rodzaju pasmo transmisyjne do konkretnego urządzenia. Zapewnia więc właśnie bezkolizyjne i szybkie działanie. W pewnym skrócie – poszczególne urządzenia sieciowe są kierowane do „wyznaczonego” adresata.

Warto w kontekście opisu takiego przełącznika odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie. „Switch zarządzalny czy nie?”. To pierwsze rozwiązanie daje nam możliwość własnych ustawień. Switch zarządzalny jest więc bardziej zaawansowany niż niezarządzalny. Jest jeszcze trzeci rodzaj, określany jako inteligentny. Przeglądając oferty tego urządzenia znajdziecie wiele modeli. Switch światłowodowy, switch światłowodowy, switch LAN itd. Zanim zdecydujcie się na konkretny, warto poznać ich specyfikacje.

Co to jest Hub?

W zasadzie od definicji tego urządzenia powinniśmy zacząć. To koncentrator sieciowy. Pozwala on na podłączenie wielu urządzeń. Jak łatwo się domyślić - do sieci lokalnej. Co jednak ważne o topologii gwiazdy. Wszystkie elementy zbiegają się w jednym punkcie. Ten ostatni jest określany jako access point. Czyli punkt dostępu. 

Jak wspomnieliśmy obecnie do tworzenia w biurze lub domu takiego „zestawu” urządzeń częściej  wykorzystuje się Ethernet switch, ale i opisywany koncentrator ma swoje przeznaczenie.  Może się ono przydać w obu opisanych miejscach. Wiele urządzeń dołączanych obecnie do naszych komputerów stacjonarnych i laptopów potrzebuje do tego wejścia USB. Myszka, klawiatura, aparat fotograficzny – to tylko kilka z nich. Wejść na nie wszystkie zwykle w komputerach nie starczy. Rozwiązaniem jest USB Hub. Jest ono popularne.

Spotkacie się też z określeniem rozgałęźnik USB. Co ważne nie ma on wpływu na przesył danych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego rozwiązania. Pasywny i aktywny. W pierwszym przypadku energia jest pobierana jedynie przez port USB. A jak to wygląda w przypadku aktywnego? To hub USB z zasilaniem wewnętrznym lub zewnętrznym. Dużo więcej możliwości podłączenia. Jest jeszcze trzeci rodzaj – pasywno – aktywny. W tym wypadku zasilacz może być w dowolnym momencie odłączony. W ofercie naszego sklepu znajdziecie wielu tego typu rozwiązań, między innymi Log Link Hub USB C.

Czym się różni switch od Huba?

Odpowiedź na to pytanie już w zasadzie można wyczytać z powyższych definicji obu urządzeń. Uporządkujmy jednak wiedzę. Drugie z urządzeń jest dużo prostsze. W największym skrócie. To co zostanie do niego wysłane, jest rozdzielane na wszystkie urządzenia do niego podłączone. Switch jak wspomnieliśmy, mamy możliwość ukierunkowania przesyłu na jedno, konkretne. Pozwala to na bezkolizyjne działanie. Hub rozdzielacz USB można nabyć w bardzo niskiej cenie. Niektóre modele kosztują od około dwudziestu złotych. Taki usb rozdzielacz ma najczęściej 3, maksymalnie 4 porty. Wystarczy do użytku domowego.

Obecnie możemy między innymi kupić rozdzielacz internetu. To switch przeznaczony dla osób preferujących podłączenie się do sieci przy pomocy kabla, a nie radiowo. Posiada on kilka portów. Jeden z częściej wybieranych modeli ma ich pięć. Bardzo popularny jest też „switch 8 port”. Sprawdza się na przykład w biurze. Ale switch do internetu może być też wykorzystany w domu. 

Switch POE

To urządzenie, które między innymi jest wykorzystywane w monitoringu. Taki switch zapewnia   przesyłanie dużych strumieni danych. Na rynku obecne są różne modele. Dużą popularnością cieszy się switch POE 16 port. Wykorzystywany chętnie w małych biurach. W kontekście zalet POE wymienia się między innymi tanie wdrożenie i rozbudowę sieci, mniejszą liczbę kabli. A także montowanie urządzeń, tam gdzie nie istnieje możliwość instalacji źródła zasilania. W asortymencie naszego sklepu znajdziecie między innymi router POE.

Switch Smart

Dostępne są modele, które wykorzystuje się w średnich i dużych firmach. „Smart” to klasa przełącznika. Taki switch charakteryzuje między innymi spora przepustowość. Obsługa kilku standardów i protokołów. 

 Switch Unmanaged

To grupa „przełączników” niezarządzalnych. Wyżej wspomnieliśmy o typie zarządzalnym. Ten pierwszy nie daje możliwość wprowadzania własnych ustawień. Taki switch jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu. Najprostsze jego modele posiadają 4 do 5 portów. Każdy z nich działa na tej samej zasadzie.

 

 


powróć do artykułów